Forssa Games |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H/D21A-sarjoihin osallistuneet maailmanmestarit |
World Champions in H/D21A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
MM-KULTAA VUOSINA |
|
|
|
|
YEARS OF WORLD
CHAMPIONSHIP |
|
|
|
|
sprintti |
Sprintti-viesti |
pika/keskim. |
norm. |
viesti |
|
|
|
|
sprint |
Sprint-relay |
short/middle |
classic |
relay |
1 |
|
Andersen
Ragnhild B. |
NOR |
|
|
|
|
87 |
2 |
|
Anttila
Liisa |
FIN |
|
|
|
|
01 |
3 |
|
A.Höjsgaard
(Arewång) Karolina |
SWE |
|
|
|
04 |
04 |
4 |
|
Asklöf
Johanna |
FIN |
|
|
|
|
01 |
5 |
|
Baker
(Hague) Yvette |
GBR |
|
|
99 |
|
|
6 |
|
Berger
Alain |
SUI |
|
|
|
|
91 95 |
7 |
|
Birklin
Jimmy |
SWE |
01 |
|
|
|
|
8 |
|
Björnsgaard
Bernt |
NOR |
|
|
|
|
99 |
9 |
|
Bobach Ida |
DEN |
|
|
|
15 |
15 |
10 |
|
Borgenström-Anjala
Outi |
FIN |
|
|
|
79 |
78 |
11 |
|
Boström
(Tiira) Kirsi |
FIN |
|
|
|
99 |
95 |
12 |
|
Boström
Morten |
FIN |
13 |
|
|
|
|
13 |
|
Buhrer
Thomas |
SUI |
|
|
|
03 |
91 93 95 |
14 |
|
Böhm Lucie |
AUT |
|
|
97 |
|
|
15 |
|
Cieslarova
Jana |
TCH |
|
|
91 |
|
|
16 |
|
Dlabaja
Tomas |
CZE |
|
|
|
|
12 |
17 |
|
Efimov
Roman |
RUS |
|
|
|
|
06 07 |
18 |
|
Fluhmann
Urs |
SUI |
|
|
|
|
91 93 |
19 |
|
Gristwood
Graham |
GBR |
|
|
|
|
08 |
20 |
|
Gonon
Francois |
FRA |
|
|
|
|
11 |
21 |
|
Gueorgiou
Thierry |
FRA |
07 |
|
03 04 05 07
08 09 11 |
11 13 14 15 |
11 |
22 |
|
Haapakoski
Paula |
FIN |
|
|
|
|
06 07 |
23 |
|
Hausken-Nordberg
Anne-M. |
NOR |
08 |
|
|
|
09 13 |
24 |
|
Hubmann
Daniel |
SUI |
11 |
|
15 |
08 09 |
09 15 |
25 |
|
Huovila
Jarkko |
FIN |
|
|
|
|
01 |
26 |
|
Ikonen Pasi |
FIN |
|
|
01 |
|
|
27 |
|
Ingvaldsen
Elisabeth |
NOR |
|
|
|
|
99 |
28 |
|
Hott
(Johansen) Holger |
NOR |
|
|
06 |
|
05 |
29 |
|
Jukkola
Heli |
FIN |
|
|
|
07 |
06 07 |
30 |
|
Jörgensen
Carsten |
DEN |
|
|
|
|
97 |
31 |
|
Kaas Carl
W. |
NOR |
|
|
10 |
|
|
32 |
|
Kauppi
Minna |
FIN |
|
|
08 10 12 |
07 |
06 07 08 10
11 |
33 |
|
Khramov
Andrey |
RUS |
08 09 |
|
|
05 |
06 07 10 |
34 |
|
Kolkkala
Reeta-Mari |
FIN |
|
|
|
|
95 01 |
35 |
|
Koskivaara
Eija |
FIN |
|
|
|
|
95 |
36 |
|
Kristiansen
Öystein |
NOR |
|
|
|
|
04 05 |
37 |
|
König-Salmi
Vroni |
SUI |
01 |
|
|
|
03 05 |
38 |
|
Lakanen
Jani |
FIN |
|
|
|
06 |
01 |
39 |
|
Lindeqvist
(Kerkola) Katri |
FIN |
|
|
|
|
08 |
40 |
|
Mertz
Matthias |
SUI |
|
|
|
07 |
09 |
41 |
|
Mikkola
Marika |
FIN |
|
|
|
|
01 |
42 |
|
Mogensen
Allan |
DEN |
|
|
|
93 |
97 |
43 |
|
Muller
Matthias |
SUI |
10 |
|
|
|
|
44 |
|
Mårtensson
Jörgen |
SWE |
|
|
|
91 95 |
|
45 |
|
Niggli-Luder
Simone |
SUI |
03 04 05 07
10 12 13 |
|
03 05 06 07 13 |
01 03 05 06 09 10 12 13 |
03 05 12 |
46 |
|
Nilsson
Cecilia |
SWE |
|
|
|
|
97 |
47 |
|
Novikov
Leonid |
RUS |
|
|
13 |
|
13 |
48 |
|
Novikov
Valentin |
RUS |
|
|
|
|
06 07 10 13 |
49 |
|
Olah
Katalin |
HUN |
|
|
|
91 95 |
|
50 |
|
Peltola
Juha |
FIN |
|
|
|
|
01 |
51 |
|
Rantanen
Merja |
FIN |
|
|
|
|
08 10 11 |
52 |
|
Rollier
Baptiste |
SUI |
|
|
|
|
09 |
53 |
|
Romanens
Marie-Luce |
SUI |
|
|
95 |
|
|
54 |
|
Rostrup
Jörgen |
NOR |
|
|
99 |
01 |
04 05 |
55 |
|
Salmi Janne |
FIN |
|
|
97 |
|
01 |
56 |
|
Sandstad
Hanne |
NOR |
|
|
|
|
99 |
57 |
|
Sandvik
Tore |
NOR |
|
|
|
|
99 |
58 |
|
Staff Hanne |
NOR |
|
|
01 04 |
97 |
99 |
59 |
|
Stevenson
Jamie |
GBR |
03 |
|
|
|
08 |
60 |
|
Terkelsen
Chris |
DEN |
|
|
|
|
97 |
61 |
|
Valstad
Björnar |
NOR |
|
|
|
99 04 |
99 04 |
62 |
|
Veijalainen
Liisa |
FIN |
|
|
|
76 |
72 78 79 |
63 |
|
Wingstedt
Emil |
SWE |
05 06 |
|
|
|
03 |
64 |
|
Viilo
Annika |
FIN |
|
|
|
|
95 |
65 |
|
Wolf
Brigitte |
SUI |
|
|
|
|
03 |
MAAILMANMESTARUUKSIA YHT. |
19 |
|
27 |
33 |
83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H/D21A-sarjoihin osallistuneet nuorten maailmanmestarit tai
vastaavat |
Junior World Champions and comparable in H/D21A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
MM-KULTAA VUOSINA |
|
|
|
|
YEARS OF WORLD
CHAMPIONSHIP |
|
|
|
|
sprintti |
Sprintti-viesti |
pika/keskim. |
norm. |
viesti |
|
|
|
|
sprint |
|
short/middle |
classic |
relay |
1 |
|
Anttila
Liisa |
FIN |
|
|
|
93 |
|
2 |
|
Asklöf
(Tiira) Johanna |
FIN |
|
|
|
|
91 |
3 |
|
Banach
Robert |
POL |
|
|
|
94 |
|
4 |
|
Bazek
Barbara |
POL |
|
|
92 |
92 |
|
5 |
|
Berger
Alain |
SUI |
|
|
|
89 |
|
6 |
|
Berglund
Camilla |
SWE |
|
|
00 |
|
|
7 |
|
Bjugan
Marius |
NOR |
|
|
01 |
|
|
8 |
|
Bobach Ida |
DEN |
10 11 |
|
11 |
09 10 11 |
10 |
9 |
|
Björk
Annika |
SWE |
|
|
|
|
94 |
10 |
|
Cieslarova
Jana |
TCH |
|
|
|
|
89 |
11 |
|
Dockalova
Martina |
CZE |
|
|
|
03 |
|
12 |
|
Domonyik
Gabor |
HUN |
|
|
95 96 |
95 |
|
13 |
|
Egseth
Elise |
NOR |
|
|
|
|
05 |
14 |
|
Engstrand
Emma |
SWE |
|
|
|
|
97 |
15 |
|
Fey Zsuza |
ROM |
|
|
|
|
96 |
16 |
|
Gruniger
Brigitte |
SUI |
|
|
|
|
93 |
17 |
|
Gunnarsson
Rikard |
SWE |
|
|
|
|
98 |
18 |
|
Heikelä
Mikko |
FIN |
|
|
|
|
99 |
19 |
|
Heiskanen
Hanna |
FIN |
|
|
97 |
98 |
98 |
20 |
|
Honzova
Maria |
TCH |
|
|
|
|
89 |
21 |
|
Horacek
Michal |
CZE |
|
|
|
|
96 |
22 |
|
Hubmann
Daniel |
SUI |
|
|
|
02 |
02 |
23 |
|
Hulliger
Regula |
SUI |
|
|
99 |
99 |
|
24 |
|
Ikonen Pasi |
FIN |
|
|
|
|
99 |
25 |
|
Ingvardsen
Mads |
DEN |
|
|
|
|
95 |
26 |
|
Jukkola
Heli |
FIN |
|
|
|
|
98 |
27 |
|
Jurenikova
Eva |
CZE |
|
|
|
|
95 |
28 |
|
Karjalainen
Riitta |
FIN |
|
|
|
86 |
|
29 |
|
Karppinen
Timo |
FIN |
|
|
|
87 |
|
30 |
|
Karvonen
Matti |
FIN |
|
|
|
|
89 |
31 |
|
Kauppi
Minna |
FIN |
|
|
01 02 |
|
|
|
|
Kirmula
Miikka |
FIN |
|
|
14 |
|
|
32 |
|
Kivimäki
Tiina |
FIN |
|
|
|
02 |
|
33 |
|
Kostyleva
Tatjana |
RUS |
|
|
|
02 |
99 |
34 |
|
Kozlova
Tatjana |
RUS |
|
|
|
|
06 |
35 |
|
Khramov
Andrey |
RUS |
|
|
|
99 01 |
|
36 |
|
Kubatkova
Marcela |
TCH |
|
|
|
89 |
89 |
37 |
|
Kuuselo
Riina |
FIN |
|
|
|
|
98 |
38 |
|
König-Salmi
Vroni |
SUI |
|
|
|
87 88 |
|
39 |
|
Lakanen
Jonne |
FIN |
|
|
99 |
|
99 |
40 |
|
Lepo Mikko |
FIN |
|
|
92 |
|
92 93 |
41 |
|
Liljeström
Kimmo |
FIN |
|
|
|
|
90 |
42 |
|
Lucan
Vladimir |
CZE |
|
|
|
|
96 |
43 |
|
Luder
Simone |
SUI |
|
|
|
97 |
|
44 |
|
Mamlev
Michail |
RUS |
|
|
|
|
94 |
45 |
|
Martomaa
Simo |
FIN |
|
|
|
|
93 |
46 |
|
Merz
Matthias |
SUI |
|
|
03 |
04 |
02 |
47 |
|
Modig Johan |
SWE |
|
|
|
97 |
07 |
48 |
|
Mogensen
Allan |
DEN |
|
|
|
|
87 |
49 |
|
Muller Lea |
SUI |
|
|
|
|
02 |
50 |
|
Nakonechnyy
Dmitry |
RUS |
|
|
11 |
|
|
51 |
|
Niemi Venla |
FIN |
|
|
08 |
|
|
52 |
|
Novikov
Valentin |
RUS |
|
|
|
|
94 |
53 |
|
Nymalm
(Turakainen) Sanna |
FIN |
|
|
|
|
91 |
54 |
|
Näsman
Johan |
SWE |
|
|
|
92 |
|
55 |
|
Olsson Pia |
SWE |
|
|
|
|
94 |
56 |
|
Riabkina
(Perelieva) Tatiana |
RUS |
|
|
98 |
00 |
99 00 |
57 |
|
Porzycz
Janusz |
POL |
|
|
91 |
|
|
58 |
|
Roine Kaj |
FIN |
|
|
|
|
89 |
59 |
|
Romanens
Marie-Luce |
SUI |
|
|
|
|
93 |
60 |
|
Rostrup
Jörgen |
NOR |
|
|
97 98 |
|
|
61 |
|
Salmi Janne |
FIN |
|
|
|
|
89 |
62 |
|
Sandstad
Hanne |
NOR |
|
|
|
|
90 |
63 |
|
Smola
Michal |
CZE |
|
|
00 |
|
00 01 |
64 |
|
Staff Hanne |
NOR |
|
|
|
|
90 |
65 |
|
Svihovsky
Jaromir |
CZE |
|
|
|
|
00 |
66 |
|
Siedina
Julia |
RUS |
|
|
|
|
00 |
67 |
|
Taivainen
Olli-Markus |
FIN |
|
|
09 |
|
|
68 |
|
Tarvonen
Silja |
FIN |
|
|
|
04 |
03 |
69 |
|
Tiainen
Topias |
FIN |
|
|
11 |
|
|
70 |
|
Tölkkö
Tommi |
FIN |
|
|
|
|
93 |
71 |
|
Widler
Käthi |
SUI |
|
|
|
|
93 |
72 |
|
Viilo
(Heino) Annika |
FIN |
|
|
|
84 |
|
73 |
|
Vlach
Jaromir |
CZE |
|
|
|
|
01 |
74 |
|
Wolleb
Franziska |
SUI |
|
|
|
|
02 |
75 |
|
Zagars
Ivars |
USSR |
|
|
|
91 |
|
MAAILMANMESTARUUKSIA YHT. |
2 |
|
23 |
30 |
53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|